Enerji Kimlik Belgesi

0
1019
Enerji Kimlik Belgesi
Enerji Kimlik Belgesi

Enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak, oluşabilecek atığı en aza indirmek, çevreyi korumak için enerji tanımlama belgesi düzenlenir. Enerji tanımlama belgesi, ısıtma soğutma sistemlerinin etkinliğinin ve binaların yalıtım özelliklerine ilişkin bilgilerin toplandığı bir belgedir. enerji kimlik belgesi Bu belge ile binaların enerji sınıfı belirlenebilir.

Enerji Kimlik Belgesi

Her mühendislik şirketi enerji tanımlama belgesini sağlayamayabilir. Enerji kimliği düzenlemelerinden ilgili firmalar sorumludur. 2007’deki yasaya göre, binaların bir enerji kimlik belgesine sahip olması gerekir. Enerji Kimlik Belgesi’nin amacı, mevcut enerjiyi daha verimli kullanılacak şekilde yönlendirmektir. Bu amaçla, 2007 yılında Enerji Verimliliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Binalarda Enerji Performansı Kanunu 2008 yılında yayınlanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Kimlik Belgesi’ni uygulayacağını belirtti. Bu belgenin zorunlu kılınması, çevreye zararlı binaların satılmasının zor olması için yeterlidir.

Kış aylarında doğal gaz harcaması ciddi bir bütçe alıyor. Binaların ısı yalıtımı bütçeyi azaltacak ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar Isı yalıtımı sonrası enerji tanımlamasının yapılması tavsiye edilir.

Enerji tanımlama için bina performans belirlemesi gereklidir. Bina performansını değerlendirirken, bu bir apartman enerji kimlik belgesi içindir; Daireyi ısıtmak için gereken tüm enerji hesaplanmalıdır. Bu hesaplamalar sırasında meydana gelebilecek ısı kayıpları göz ardı edilmemelidir. Dairenin güneş ışığından ne kadar yararlandığı da hesaplamalar için önemlidir. Sıcak su kullanım miktarı da belirlenmelidir.

Kullanılması gereken enerji kimlik belgesinin yapıları nelerdir?

Daireler, Oteller Ofisler ve fabrikalar Okullar ve alışveriş merkezleri. enerji kimlik belgesi fiyat Enerji kimlik belgesi 10 yıl boyunca geçerlidir. Dairenin enerji kimlik belgesini almanın amacı çevreye katkıda bulunmak ve enerji tasarrufu sağlamaktır.

Enerji kimlik belgesi olarak alınamayan yapılar nelerdir?

Sanayi sektöründe, kullanım alanı 50 m2’nin altında olan üretim tesisleri, bina ve binalar, soğutulması gerekmeyen ısıtma, depolama, depolama ve ahır yapılarında Seralar, Atölyeler ve enerji kimlik belgesi gerekmemektedir.