Beslenme ve Enerji

Beslenme ve Enerji
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beslenme ve Enerji Ve Detayları

Gıdaları genel olarak, karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller olarak tasnif edebiliriz.

Gıdanın ne olduğuna kısaca göz attıktan sonra, vücudumuzun ne şekilde enerji harcadığını bilmek de yararlı olacaktır. Vücudumuzun enerji harcama şeklini temel olarak üç ana başlıkta toplayabiliriz.

Bunların başında bazal metabolizmamızın harcadığı enerji gelir. Bütün organlarımızın işlevlerini yerine getirebilmek için harcadığı enerjiye bazal metabolizma denilir. Bazal metabolizma kilo alıp vermede önemli bir yere sahiptir. Vücudumuzun harcadığı toplam enerjinin yaklaşık % 65-70’i bazal metabolizmamıza aittir.

İkincisi, yaşamımızın her alanında yapmakta olduğumuz fiziksel hareketlerdir. Yürürken, nefes alırken, otururken bile enerji harcarız.

Üçüncü başlık ise, vücudumuzun termojenik faaliyetidir. Vücudumuz, almış olduğumuz besinleri sindirme sürecinde de enerji harcar . Besinlerin sindirim sisteminde parçalanma ve sindirilmesi için harcanan enerjiye termojenik faliyet denir. Besinlerin termojenik etkileri değişmektedir. Vücudumuzun harcadığı toplam enerjinin yaklaşık % 10-12 si bu yolla yakılır.

Bütün bunlardan sonra, isterseniz çok sık duyduğumuz “Benim metabolizmam yavaş çalışıyor” a gelelim. Metabolizmanın yavaş çalışması ne demektir? Aslında bununla söylenmek istenilen şey, kişinin vücudunun daha az enerji harcadığıdır. Kas dokuları, yağ dokularından daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar, yani daha fazla enerji harcarlar. Yani aynı kiloda kaslı bir vücuda sahip bir kişi, yağlı vücuda sahip bir kişiden daha fazla enerji harcamaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Trend Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!